Recepty vytvořené umělou inteligencí (AI) mohou restauracím pomoci navařit nebo jim zavařit
Recepty vytvořené umělou inteligencí (AI)? Může umělá inteligence pomoci majitelům restaurací vymýšlet nové chutné menu, aby nalákali zákazníky, nebo je to jen recept na katastrofu? Recepty vytvořené umělou inteligencí (AI) mohou restauracím pomoci navařit nebo jim zavařit.
„Požádali jsme ChatGPT, aby vytvořil recept na nejlepší pizzu pro Dubaj,“ řekl BBC News Spartak Arutyunyan, který zodpovídá za tvorbu menu pro městskou pobočku řetězce restaurací a rozvozů Dodo Pizza. „A tenhle AI chatbot sestavil recept. My ho vyzkoušeli a stal se z něj velký hit. Pořád ho máme na jídelníčku,“ dodal.
Vzhledem k tomu, že 90 % ze tří milionů obyvatel Dubaje jsou imigranti, „je tu spousta kultur“, řekl Arutyunyan. „Indové, Pákistánci, Filipínci, Arabové, Evropané.“ Proto požádal ChatGPT, aby vytvořil pizzu, která bude zastupovat tuto kulturní směsici.
Chatbot přišel s pizzou, na které je arabská kuřecí šavarma, indický grilovaný sýr panýr, blízkovýchodní bylinkové koření zatar a sezamová pasta tahini. A zdá se, že se jí zákazníci řetězce Dodo Pizza nemohou nabažit. „Jako šéfkuchař bych tyhle ingredience nesmíchal dokonce ani na pizze, ale přesto je ta kombinace chutí překvapivě dobrá,“ řekl Arutyunyan.
Ovšem další pizzy, které vznikly z fantazie AI, se na jídelníček nedostaly – například pizza s kombinací jahod a těstovin anebo borůvek a snídaňových cereálií.
Podobný experiment v USA
Na druhé straně světa ve Spojených státech provedla Venecia Willisová podobný experiment s umělou inteligencí v dallaské restauraci Velvet Taco, kde pracuje jako kulinářská ředitelka. AI ji začala „opravdu zajímat“, a tak nechala ChatGPT vymyslet jedno ze speciálních tacos týdne. Některé výsledné recepty ale byly spíš nechutné než chutné.
„Bylo tam několik zvláštních kombinací a já jsem si říkala, že si nejsem jistá, jestli červené kari, kokosové tofu a ananas budou dohromady dobré,“ uvedla Willisová. Zkusila ale připravit tři z navržených receptů, které vypadaly slibněji, a nakonec vybrala taco s krevetami a steakem, které zařadila na menu. Za týden se jich prodalo 22.000 porcí.
„Myslím, že umělá inteligence je skvělý nástroj, který se dá použít, když jste trochu v tvůrčí krizi, abyste znovu nastartovali mozek. Řeknete si – tahle kombinace by mohla skutečně fungovat, zkusíme to. Umělá inteligence může navrhnout něco, co by vás třeba nenapadlo,“ dodala s tím, že by ale rozhodně nenechala AI úplně volnou ruku. „Vždycky tam musí být lidský prvek, který recepty posoudí a ověří.“
Ne všem se recepty vytvořené AI líbí
Ne všem, kdo pracují v oboru pohostinství, se ale myšlenka na recepty vytvořené AI zamlouvá. Londýnský tvůrce koktejlů Julian de Feral říká, že se AI vyhýbá, protože mu připadá, že je nelogická a její volby postrádají zdravý rozum.
AI chatboti „nejsou kouzelní“, varuje Emily Benderová, profesorka lingvistiky na Washingtonské univerzitě v Seattlu. Místo toho se učí z výsledků, které najdou on-line. „Pokud vám ChatGPT vyplivne něco, co vypadá jako recept, pak je to proto, že na internetu jsou k dispozici recepty,“ dodala.
Připouští nicméně, že by v budoucnu mohla vyspělejší AI být užitečná při jejich tvorbě. Například by bylo možné ji požádat, aby rozdělila ingredience na sladké nebo kyselé a tak dále, našla ty, které by podle výsledků na internetu spolu mohly chutnat dobře, a pak z nich vymyslela nekonečné množství podrobných receptů. „Ovšem abyste získali takto přínosný výsledek, musíte mít dobře definované zadání, které AI předložíte,“ řekla Benderová.
Nejde jen o recepty
Nejde ale jen o recepty. Například britský řetězec supermarketů Waitrose využívá AI ke zjišťování popularity nových trendů na sociálních sítích. V současné době mezi ně patří „smash burger“ (mačkaný burger), což jsou křupavé hamburgery připravené rozmačkáním mletého hovězího masa na rozpálené pánvi, anebo „crookies“ (spojení slov croissant a cookies=sušenky), tedy croissant plněný sušenkovým těstem a čokoládovými lupínky.
„Všimli jsme si, že se na sociálních sítích objevují nové trendy,“ řekla Lizzie Haywoodová, manažerka inovací společnosti Waitrose. „Nyní se v Británii otevírají tři nebo čtyři specializované restaurace na smash burgery a i my jsme se je rozhodli uvést na trh.“
A pokud jde o crookies, umělá inteligence si podle Haywoodové všimla, že zmínky o nich na sociálních sítích oproti loňskému roku vzrostly o 80 až 90 %. „A nám se je podařilo během tří měsíců uvést do zkušebních prodejen,“ dodala Haywoodová.
A jaký bude závěr dnešní glosy?
Myslím, že nechat vytvořit recept umělou inteligenci je dosti sázka do loterie. Může z toho vyjít nějaká senzace, stejně jako naprostý nepoživatelný blaf. S tím, jak se bude AI zdokonalovat ovšem bude patrně ubývat těch blafů. Každopádně co si budeme povídat, svíčková je prostě svíčková. A nehodlám o tom naprosto diskutovat.
Anděl Azazel
Zdroje: AzaNoviny, BBC
Úvodní obrázek: Pixabay
✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦
Cuketový nákyp |
AzaŽurnál - Blog AzaNovin |
Komentáře
Okomentovat
Děkujeme za komentář :)
XGLOSY