Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet (George Orwell)

X-Fejetony

https://xfejetony.blogspot.com/


Nejnovější X-Fejeton


Všechny fejetony přímo na X-Fejetonech zde

 

Z pravěku Lidé, XChat, Libko do novověku Notesoo

 V internetovém pravěku v české kotlině se postupně veškerá komunitní komunikační činnost odehrávala na portálech, jenž byly takovými předchůdci sociálních sítí jak je známe dnes. Češi vše řešili hlavně na chatovacích a komunitních serverech tzv. Velké trojky - Lidé.cz, XChat a Líbím se ti. Na nich se odehrával ten největší virtuální mumraj, na nich se lidé virtuálně socializovali, řešili své záliby, radosti a strasti, diskutovali o všem možném, a v neposlední řadě se také seznamovali. Ano, kolik jen lásek a někdy i manželství vzniklo právě na internetu na zmiňovaných portálech, dnes provozovatel XChatu Gym je toho jasným příkladem. Tohle vše je ale už dávno pravěk a takové weby už jsou dnes jen totální retro.

Staré dobré Lidéčko skončilo nejprve jako klasický komunitní portál, když v březnu 2014 byla nasazena naprosto jiná nová verze, která byla už jen plytkou seznamkou. Nové Lidéčko pak ukončilo činnost ke konci roku 2020. XChat roku 2016 od Centrumu odkoupila společnost 42ideas s.r.o., která sice chatovací portál přebírala s mnoha halasnými proklamacemi, nicméně drtivý propad návštěvnosti a poskupné skomírání portálu se jí odvrátit nepodařilo. Dnes je to už spíše SEXchat, jelikož 90 procent uživatelů se zdržuje v sex roomkách, zbytek návštěvnosti ve "slušných" místnostech tvoří povětšinou už jen různí exoti a zoufalci. O kdysi slavném Líbím se ti se snad nemá smysl ani dalekosáhle rozepisovat, dvanáct let nevyvýjený systém jede jen setrvačností a silou vůle, chat a další služby se téměř uživatelsky vyprázdnili, prostě mrtvola v posledním tažení.

Tyto, dnes tragické, retro chaty byly lokálními projekty, tedy určené pro zdejší uživatele v kotlině české. Postupně je převálcovaly projekty globální, sociální sítě jako Facebook, Twitter, Instagram a mnoho dalších, v poslední době i řada alternativních socek. Ovšem jako blesk z čistého nebe se vynořil ryze český a tedy opět lokální prostor - sociální síť Notesoo. Zatím je stále v plenkách, každopádně za první měsíc nabrala pěkných již více než 6 600 uživatelů. Staré umírá a rodí se nové, retro chaty už buď umřely nebo jsou v klinických smrtích, a tak se narodilo české lokální miminko Notesoo. Stane se jednou též legendou? Uvidíme. Rozhodně přebírá po zastaralých retro chatech pomyslné žezlo a se všemi moderními funkcionalitami má předpoklady, narozdíl od pravěkých retro chatů, k růstu.

Anděl Azazel
✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮✮


Zde bude k nalezení vždy nejnovější fejeton. Další fejetony najdete přímo na webu X-Fejetony kliknutím na obrázek či odkaz "zde"


Co je fejeton? Fejeton (z franc. feuilleton respektive feuille [fœj] = lístek), zastarale fejton, či též poznámka pod čarou, v češtině také tzv. podčárník, je specifický publicistický žánr, obvykle používaný v tisku jako protějšek k hlavním článkům. Vtipně zpracovává zdánlivě nevýznamné, ale zajímavé téma a ukazuje všední věci v novém světle, přičemž je autor hodně subjektivní a vychází z vlastních zážitků.

Pojem fejeton je žánrovým označením pro nový literárně publicistický útvar, který vznikl a rozvinul se na místě novinových fejetonů jako méně rozsáhlý článek, či spíše krátký komentář typický silným subjektivním nádechem a lehkou stylistickou formou, zaměřený na aktuální společenské nebo kulturní téma, často o několika volně spojených tématech. Napsán je lehkým zábavným slohem, mnohdy satiricky komentující či ironizující trefně vybrané dobové události. Častá je nadsázka, humorné postřehy nebo hyperbola. Typický humor obsahuje i užívání prostředků komiky, jazykové hry a hry se slovy či užití knižních tvarů. Autor se většinou soustředí na jeden fakt, využívá sarkasmu, fejeton by měl být gradován do pointy a obsahovat nové, nečekané pohledy na věc a vést čtenáře k zamyšlení nad tématem (proto často obsahuje nezodpovězené otázky).


Já si to samozřejmě, s mojí tvůrčí licencí, pojmu, jako vše, po svém.

Mohlo by Vás zajímat

Nový web AzaNovin a diskuzní fórum X-Fórum spojuje 11. květen.

NOTESOO CZ - Ryze české miminko na poli sociálních sítí

Thunderbird: e-mailový klient pro nás oldskůláky.. Anebo?

Weekly Rewards aneb Týdenní odměny v Solitaire od Microsoftu

Jak jsem zvládnul Digitální Garáž od Googlu.

Azazel je legenda, co na klasických chatech nikdy neexistovala

Diskutéři - Jak jsem se registroval etc.

Klasická internetová diskuzní fóra. Stále žijí.

HOVORY X - Díl Druhý: Archivářka

Vyhonit ďábla (Podcast)