XChat - Pavel Francírek jeden z tvůrců retro legendy

 XChat - Pavel Francírek jeden z tvůrců retro legendy - Prostě fenomén!

 

Pavel Francírek byl jedním z tvůrců legendárního chatovacího portálu XChat. Taky na konci 90. let naučil Čechy slovo "chat". Posléze naprogramoval i Lidé.cz, tudíž se dá říci, že v té době vytvořil dvě jedničky na trhu. O Pavlovi Francírkovi, XChatu a retru bude dnešní glosa. Středobodem jest jeho rozhovor pro Prostě fenomém!, takže takové mé doporučení nejen pro nostalgiky, aby si připomněli ty dřevní doby internetu a počátky legendy XChat. Já k tomu ještě přihodím pár svých plků, postřehů, informací, a to i s přesahem do současnosti. Tudíž věřím, že nejen pro nostalgiky bude tato moje glosa věru zajímavá.


Hned na úvod řeknu, jak jsem onen rozhovor s Francírkem objevil, neb se datuje již k srpnu minulého roku. Jelikož jsem nedávno psal článek, vlastně dva články, o XChatu v souvislosti s exekucí na podíl Jana Zálešáka (GymJWM), tak jsem samozřejmě párkrát, i po publikování, nakoukl na XChat (což už moc nedělám, páč mě již dávno retro chaty obecně nijak zvlášť nezajímají). Na osobním fóru Jardy Z. (na XChatu má nick Jard01, tady na Xglosách ho někteří znáte pod přezdívkou Šavlozubý křeček) jsem objevil v březnu napostované video, defacto už také retro video z dřevních dob AzaNovin o XChatu, potažmo o chatech obecně. A hned pod tím únorový jeho post, kde sdílel právě rozhovor s Francírkem. Takže jako poděkování za inspiraci a také za sdílení videa AN ho tady na Xglosách též trochu zpropaguji. Podívat se na Jardovo osobní fórum můžete ZDE, a jelikož jsem s ním v minulosti (8.8.20) tady na Xglosách dělal rozhovor v rámci Hovorů X, tak na něj se můžete podívat zase TADY.

Pavel Francírek jeden z tvůrců retro legendy

A teď už se vrhněme na rozhovor s Pavlem Francírkem, nabízím ho ve dvou variantách, jako video a audio. Audioverzi rozhovoru si samozřejmě můžete pustit i na svých oblíbených platformách pro přehrávání podcastů u titulu Prostě fenomén!




Jak zaznělo i v rozhovoru, a už jsem to tu sám v úvodu zmiňoval, tak Francírek se podílel nejen na vzniku XChatu, ale též na podobně legendárním Lidéčku. Za zmíňku stojí ještě jeho další počin, a to jest počítadlo návštevnosti webů TOPlist. Dříve to bylo ohromně oblíbené a v dávné minulosti jsme to na webech měli snad všichni, jak je tomu dnes netuším, páč i tady se doba již značně posunula. Každopádně i tento prográmek lze zařadit mezi fenomény a legendy.

Pokud byste se chtěli něco dozvědět o projektu Prostě fenomén!, který se zabývá právě retrem a fenomény dob dávno minulých, tak více informací naleznete v článku AzaNovin RETRO – Prostě fenomén!

Chat.cz

Krom XChatu a Lidéčka je Francírek též autorem chatu Chat.cz. Když se na Seznamu rozhodli, že zruší verzi starého dobrého Lidéčka a nahradí ji nějakou paskvilní seznamkou, tak se Pavel „franci“ Francírek a Martin „bizi“ Michale rozhodli naprogramovat nový chat, kam by případně lidé z Lidé.cz mohli přejít. S Chat.cz vyjeli v březnu roku 2014 a bylo vidět, že se to dělalo v rychlosti a na koleně. Michale posléze z projektu vycouval, a tak to dnes leží na bedrech už jen Francírkovi. Žádné masivní návštěvnosti tento chatovací portál nikdy nedosáhl a ani v současnosti nedosahuje, maxima v jednu chvíli chatujících uživatelů byla, a i dnes jsou, v řádech desítek lidí.

Chat.cz od počátku působil dost zvláštně, Francírek tam zavedl podivné věci jako je kupříkladu karma, dosti nefunkční filtry v místnostech a celkově ne zrovna dobrou správu roomek. Já nebo kolega Anathema jsme marně tlačili na některé osvědčené záležitosti, a poté co nám oběma došlo, že se věci k lepšímu nezmění, jsme z Chat.cz, i se svými místnostmi, vyloženě prchli (Já jsem se tam nechal dokonce autovaporizovat). Na konec to na Chat.cz skončilo tak, že Franci zavedl systém registrací nových uživatelů pouze na pozvánky od lidí s karmou. A později úplně zrušil stálé místnosti. Tak tohle se moc nepovedlo.

Nutno ale říci, že v době, kdy retro chatovací portály už dávno nikoho nezajímají, si Chat.cz vede pořád co do přítomnosti lidí na chatu lépe než kdysi nadějné Chatujme, o Líbím se ti se ani snad nemá smysl zmiňovat, tam už je dost dlouho mrtvo, chat defacto využívá jen Vita1971 a jeho imaginární rodinka. Stejně jako je beze smyslu zmiňovat SuperPokec, kde krom trvale visícího Grantíka s jeho manželkou přežívá sotva 10 uživatelů.

 

Chat.cz - Chat a Profily
Aktuální podoba Chat.cz - Chat a Profily (Zdroj: skrýn chat.cz)


Jak šel čas na XChatu

Jak už jsem tu na Xglosách psal, tak patrně jako jediný vedu celou historii XChatu, tedy od jeho prvopočátků až do současnosti. Také jsem psal, že ji průběžně aktualizuji o zásadnější události. Nu, a po nedávné aktualizaci ohledně exekuce podílu Zálešáka jsem nyní ještě doplnil pár událostí z minulosti o změně vlastnické struktury a počtu jednatelů etc. Takže následující verze Historie XChatu je v tuto chvíli nejaktuálnější a nejrozsáhlejší..

Historie XChatu

Kořeny XChatu sahají až do roku 1996, kdy se objevila na českém internetu první seznamka jejímž autorem byl Martin Michale. Seznamka se ujala a tak se v roce 1997 objevil Xland, na kterém společně s Martinem Michalem spolupracoval Jiří Vaníček. Kromě seznamky obsahoval Xland i možnost inzerce a kulturní informace či regionální zprávy. Rodící se tým posléze dostal nápad na vytvoření chatu, který kvůli pomalému připojení fungoval pouze na TU Liberec. První písmeno X bylo tehdy s největší pravděpodobností odvozeno od koncového písmene operačního systému Linux resp. Unix. Původní konfigurace na klasickém Pentiu umožňovala bezproblémový chod do 70 uživatelů online.

Průlom nastal v roce 1998, kdy se tým rozrostl o Pavla Francírka. Došlo k rozšíření nabídky služeb, byl posílen hardware a došlo k expanzi. Základem byl chat, forum a email. Přeprogramovaná grafická podoba vydržela s menšími obměnami až do léta roku 2000. Samotná internetová adresa www.xchat.cz začala fungovat 25. 8. 1998 a XChat se stal celospolečenským fenoménem. Na počátku roku 2000 vstoupil do Xteamu další člen Jakub Olexa. Jaro roku 2000 znamenalo navázání spolupráce se společností NetCentrum, která ovšem vydržela pouze do srpna téhož roku. Po roztržkách se XChat rozděluje na dva tábory, Xko.cz původního týmu a XChat.cz který zůstává Centrumu.

Chat verze 1 – 1997

Nešly registrovat nicky. Návštěvnost se pohybovala v desítkách uživatelů online a vše běželo na univerzitním serveru TU Liberec.

Chat verze 2 – 1998

Možnost registrace nicků. Návštěvnost nad 100 lidí online. Běžel již na dvou počítačích stále ještě ve školním prostředí. Zápis dat se prováděl do textových souborů.

Chat verze 3 – léto 1998

První, již známější klasičtější verze. Všichni přecházivší uživatelé z verze 2 na verzi 3 mají stejné datum založení 2.8.1998. Rozšíření služeb o xmail, xforum a následně xpress, xland a srazy.

1.9.2000 přebírá doménu www.xchat.cz společnost NetCentrum společně s celou databází uživatelů. (Xko.cz nakonec ukončilo svůj provoz dne 1.10.2009)

2007 a 2008 – Velká revoluce ve flashových animacích a používání trayů.

XChat mění vlastníka (2016)

V lednu 2016 od Economie a.s. vlastnící Centrum.cz odkoupila XChat firma 42ideas s.r.o. 25. března pak XChat zmigrovala na své servery. Společně s chatovací službou XChat převzala 42ideas s.r.o. i Fotoalba.cz.

Vlastnická struktura 42ideas - Petr Flégl 40 %, Jan Zálešák (STROJ-KOVO s.r.o.) 31 %, Ondřej Tesárek (Bratříček) 16 %, David Dee Nesiba 13 %. Krom Nesiby jsou ostatní 3 spoluvlastníci též jednateli firmy.

Třetina XChatu v zástavě Finančního úřadu (2018)

Podíl společnoti STROJ-KOVO s.r.o. (jediný podílník Jan Zálešák) je od 15. května 2018 v zástavě Finančního úřadu pro Ústecký kraj (Územní pracoviště Děčín).

XChat (42ideas) má už jen dva jednatele (2021)

Největší spoluvlastník 42ideas Petr Flégl (podíl 40 %) se vzdal funkce jednatele. Počet jednatelů firmy se tak snžíl ze 3 na 2 (Jan Zálešák a Ondřej Tesárek)

Změny vlastnické struktury 42ideas (2023)

Na konci roku 2023 na Valné hromadě 42ides byly podíly Petra Flégla převedeny na Vladislava Naumoviče. Ten se tak stal s celkovým podílem 40 % největším společníkem firmy. Dalšími společníky zůstáli STROJ-KOVO s.r.o. s 31 % (jediným společníkem je Jan Zálešák), kdy tento podíl byl stále v zástavě Finančního úřadu, Ondřej Tesárek 16 % a David Dee Nesiba s 13 procenty.

Na Valné hromadě byl též odvolán z funkce jednatele Ondřej Tesárek. Jediným jednatelem 42ideas je tedy Jan Zálešák (GymJWM).

Podíl XChatu zatížen exekucí (2024)

Podíl jediného jednatele a spolumajitele XChatu Jana Zálešáka byl zatížen exekucí. Jedná se o 31% podíl firmy STROJ-KOVO s.r.o., jejímž jediným jednatelem je právě Zálešák, ve společnosti 42ideas s.r.o., která vlastní chatovací portál XChat.


A jaký bude závěr dnešní glosy?

Snad si nostalgici přišli na své, aspoň na chvilku se vrátili do pravěku internetu, zavzpomínali na staré časy a na mladická léta. Nu a pro mladší ročníky by můj článek mohl být taková historická exkurze do doby, kdy ještě neexistoval Gmail, chytré telefony, wifiny, webkamery, sociální sítě a všechny další technické vymoženosti dnešního světa.


Anděl Azazel

 

✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦

               Čtěte na AzaNoviny.eu                    
Kryptoměny polil Trump živou vodou, budou součástí strategických rezerv - AzaNoviny
Kingdom Come 2 by se mohlo prodat 3.000.000 ks už v 1. čtvrtletí - AzaNoviny
RETRO – Prostě fenomén! - AzaNoviny

Kokosová rozkoš - Recepty a vaření
Kokosová rozkoš


AzaŽurnál - Blog AzaNovin
AzaŽurnál - Blog AzaNovin

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

XChat se zbláznil: Kyberšikana podporována Vedením, Bratříček zablokovaný na Facebooku

XChat - 5,5 milionová exekuce na podíl spolumajitele a jednatele Zálešáka

HOVORY X - Díl První: Masožravá Pampeliška

Jak jsem zvládnul Digitální Garáž od Googlu.

Kde zakotví lidé z Lidé.cz?

Xkozloviny a AzaPoet zase jedou

Co se děje s Líbímseti? Konec či začátek konce?

Glosa o Xglosách

Piss ve vaně se čtrnáctkou? Podvrh v šestnáctkách?