Přiblížení AI lidským schopnostem - Série Strawberry OpenAI
Umělá inteligence (AI) má pořád své limity, některé člověčí schopnosti prostě a jednoduše nemá. A to je právě cílem oficiálně spuštěné produktové série dosud známé jako Strawberry (jahoda) společností OpenAi stojící za jazykovým modelem ChatGPT. Cílem autorů je, aby uvažování a argumentace systémů umělé inteligence (AI) právě překonaly dosavadní limity a přiblížily se lidským schopnostem.
Zatímco Strawbery bylo dosavadní interní označení, oficiálně bude OpenAI nové modely nabízet pod názvy o1 a o1-mini. Model o1 je k dispozici v aplikaci ChatGPT i jejím rozhraní pro programátory. Výzkumný pracovník OpenAI Noam Brown na síti X potvrdil, že nová produktová série je totožná s projektem Strawberry. „Prostě jsme vybrali náhodné slovo. Pokud víme, byla to naprostá náhoda,“ napsal. No jasně.
Výrazná úspěšnost až 83 procent
Společnost OpenAI uvádí, že nový model o1 dosáhl v kvalifikační zkoušce pro mezinárodní matematickou olympiádu úspěšnosti 83 %, zatímco úspěšnost dosavadního nejpokročilejšího modelu GPT-4o činila jen 13 %. Model se také podle OpenAI výrazně zlepšil v soutěžních otázkách z programování a v řešení přírodovědných problémů překonal úspěšnost doktorandů. Podle Browna se modelům podařilo zlepšit skóre v testech díky technice známé jako „řetězec myšlenek“ (chain of thought), která spočívá v rozdělení složitých problémů na menší logické kroky.
Jednoduté logické problémy a jejich řešení
Takzvané velké jazykové modely (LLM) umějí shrnout hutné a náročné texty a sestavit elegantní jazykové útvary mnohem rychleji než člověk. Dosud ale zaostávaly v řešení jednoduchých logických problémů, které lidé řeší intuitivně, například rozpoznávání logických chyb nebo hraní piškvorek. V tomto případě se modely často uchylují k takzvaným halucinacím. Halucinace jsou označení vygenerované odpovědi, která obsahuje nepravdivé nebo zavádějící informace. Může jít rovněž o výsledek nedostatečných, neaktuálních nebo zkreslených trénovacích dat.
Strawberry má být proto klíčovou součástí plánu OpenAI problémy překonat. Součástí nové technologie má být podle dřívějších interních informací rovněž takzvaný "posttrénink“ generativních modelů AI. To znamená jejich přizpůsobení, aby se mohly dodatečně zdokonalit k výkonu specifických úloh už po základním tréninku na spoustě obecných dat.
A jaký bude závěr dnešní glosy?
Jak už jsem říkal na začátku, umělá inteligence (AI) má ještě k lidskému uvažovaní hodně daleko, je sice bleskurychlá a dokáže pracovat a vyhodnocovat obrovské množství dat oproti člověku, ovšem ta lidskost jí pořád chybí. Jednou jí mít bude, a pak bude mít možná i svojí osobnost. Stane se tak bytostí? Bude mít svá občanská práva? Ale to už jsem zabřednul krapet jinam. To si něchám až budu mít nějaké filosofické rozpoložení. A možná i na jiný blog.
Anděl Azazel
Komentáře
Okomentovat
Děkujeme za komentář :)
XGLOSY