Co měsíc dal - Říjen 2024

Co měsíc dal - Říjen 2024

 

 

Co se událo v minulém měsíci, tedy v říjnu roku 2024? Třeba dle výzkumu bylo zjištěno, že hráči videoher u této zábavy stráví za týden v průměru 25 hodin, dva čeští mobilní operátoři zavedli funkci proti podvodným voláním mezi sítěmi, anebo že ChatGPT rozrostl o internetové vyhledávání. Tak pojďme na to.


Pařani hrají v průměru 25h/týden

Nevím jak vy to máte s hraním her, Já už jsem toto pole celkem dávno opustil. Nemám na to čas, a tak nějak už mi to nic nepřinášelo a s mým "pokročilým věkem" :D už mě to prostě a jednoduše přestalo bavit. Naštějstí jsou tu jiní borci, kteřý "můj výpadek" hravě nahradí. Takže vězte, že této zábavě se aktivní hráči věnují v průměru 25 hodin týdně. A jaké jsou nejhranější hry?  League of Legends a World of Warcraft. Ono se ale nic nemá přehánět, holt všeho s Mírou, teda ne se mnou, s mírou, že.. ovšemže. Mezi tzv. potenciální rizikové hráče spadá asi 2,5% lidí.

OpenAI a ChatGPT

Tady se podíváme hned na dvě věci v jednom. Jak je na tom OpenAI finančně a na funkci vyhledávání, jako novinku u nejznámějšího chatovacího robota ChatGPT

OpenAI čeká zisky až v roce 2029

Je to tak, OpenAI v nejbližších letech očekává značné ztráty v řádu miliard. Bavíme se samozřejmě o dolarech. Je to kvůli obrovským nákladům. Kupříkladu v roce 2026 očekává firma ztrátu až 14 miliard USD, a to je je třikrát víc než očekávaná ztráta v letošním roce. Holt trénink a provoz modelů AI něco stojí. Zisk by měla OpenAI vykázat až v roce 2029, kdy by se tržby měly pohybovat někde kolem 100 miliard USD, což je při dnešním kurzu 2,3 bilionu Kč.

ChatGPT a vyhledávání

Letitý zažitý výraz pro vyhledávání na internetu je googlení. To se ale může časem změnin, stejně tak jak se obecně vyhledávání na netu mění. Nejpopulárnější chatovací systém ChatGPT od společnosti OpenAI dostal nové rozšíření, a to právě o funkci vyhledávání, čímž začíná zvolna přávě Googlu konkurovat. ChatGPT doposud využíval pouze omezené množství údajů uložených v databázi, díky nové funkci však bude moci vyhledávat aktuální informace na internetu. Nová funkce bude zatím k dispozici platícím uživatelům systému ChatGPT, v příštích měsících se pak rozšíří na všechny jeho uživatele.

O2 a T-Mobile proti podvodným voláním mezi sítěmi

Jde o takzvaný spoofing, což je sofistikovaná forma podvodu, kdy podvodník falšuje identitu třetí strany a působí často velmi důvěryhodně. Uživatelům pak útočník s touto falešnou identitou volá a předstírá například hovor z banky či jiné instituce. A proto dva mobilní operátoři T-Mobile a O2 zavedli funkci, která pomáhá odhalit podvodná volání mezi jejich sítěmi. Rozhraní celého systému funguje on-line a obousměrně, a proto je možné zabezpečit mnohem větší část provozu. Firewall funguje na území celé České republiky a také na Slovensku v síti Slovak Telekom.

A jaký bude závěr dnešní glosy?

Stejně jako minule se mrkneme do vesmíru. Takový bonus lehce mimo téma. Ale zajímavý. Aspoň doufám. Víte co přineslo rozkvět života na naší planetě? Způsobila ho planetka o velikosti čtyř Ererestů. Jedna planetka, která se srazila s naší Zemí před 66 miliony lety způsobila pohromu, včetně vyhubení dinosaurů a dalších forem života. Ale 200 krát větší planetka zasáhla naší planetu před třemi biliony let, a právě tato srážka napomohla rozvoji života ne Zemi. Jednalo se o planetku S2, která byla 40-60 kilometrů široká a byla to pro Zemi taková "hnojivá bomba", protož třeba bakterie a jiné jednobuněčné organismy zvané archea se díky srážce dostaly ke klíčovým živinám jako je fosfor a železo.

Kolize ale způsobila hned několik zásadních změn. Silou nárazu se samotná planetka i část zemské povrchu odpařily. To vytvořilo kolem planety hustý mrak , ze kterého začaly „pršet kapky roztavených hornin“. Právě tak se zřejmě dostal fosfor ve velkém na Zemi. Velká energie, která se nárazem uvolnila, zároveň oteplila podnebí natolik, že horní vrstva oceánů začala vřít a do ovzduší se začala vypařovat voda. Takže ne každá srážka Země s planetkou musí být katastrofální.


Anděl Azazel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Jak jsem zvládnul Digitální Garáž od Googlu.

Kde zakotví lidé z Lidé.cz?

Bleskově: MEGAKAUZA - XChat chrání největší prudičku chatu všech dob Happynu a blokuje Pza a Azazela. Skandál!

Piss ve vaně se čtrnáctkou? Podvrh v šestnáctkách?

Tomášek vítěz, Haluška na hraně a poražený Legendawn.

BEZ KOMENTÁŘE - Hlášení závadového obsahu a aktivit v síti internet

Soumrak SMS.

Totální chaos na Líbímseti aneb admini neadmini.

Podcasty

Perličky z letních chatů.