Co měsíc dal - Listopad 2024

Co měsíc dal - Listopad 2024

 

 

 

Co se událo za měsíc listopad? Za děním v předposledním měsíci tohoto roku se právě společně ohlédneme. Jako vždy vyberu několik událostí, které okomentuji, nu když jsme na Xglosách, tak možná lépe oglosuji.


Austrálie zakazuje sociální sítě lidem mladším 16 let

Začátkem měsíce oznámil australský premiér Anthony Albanese, že jeho vláda připravuje zákaz používání sociálních sítí dětem a mládeži do 16 let. Zákon se má týkat všech hlavních platforem, tedy Facebooku, Instagramu, TikToku, sítě X či YouTube. A podařilo se jim to velmi rychle, už na konci měsíce listopadu australská vláda předložila zmiňovaný zákon tamnímu parlamentu. A ten zákon schválil. Sociální sítě, pokud nebudou dostatečně bránit tomu, aby u nich měly osoby mladší 16 účty, budou čelit pokutám až 50 milionů australských dolarů, což je nějakých 780 milionů korun. Sociální sítě budou mít jeden rok na to, aby vytvořili mechanismy k dodržování zmiňovaného zákona.

Tak řekněme si to jasně - Tudy cesta nevede. Jednak Já osobně jsem obecně proti jakýmkoliv zákazům a omezování a druhak důsledkem může být negativní vliv na duševní zdraví dětí a dospívajících, protože je zákaz používání sicek může uvrhnout do izolace. Někteří třeba na sociálních sítích hledají podporu, jiní komunikaci o věcech, o kterých si nemohou třeba běžně popovídat se spolužáky, protože kolem nich není spřízněná duše. Zákaz je dosti průlomový a prvním podobným zákonem na světě. Snad se jím nebudou inspirovat ostatní.

Umělá inteligence a pracovní pozice

AI se skloňuje ve všech pádech a neustále. Do roku 2035 má generativní umělá inteligence v Česku ovlivnit přes 40 % pracovních míst. Aspoň podle aktualizované studie Boston Consulting Group (BCG). Mezi tyto profese mají patřit kupříkladu softwaroví vývojáři, juniorní právníci či úředníci, kteří zpracovávají větší množství dat. Měla by se tak změnit struktura pracovního trhu, protože při růstu ekonomiky by mohl vzrůst počet pracovních míst o 600 tisíc, což by převýšilo pracovní sílu o nějakých 60 tisíc pracovníků. Budou také nutné zásadnější rekvalifikace. Ne, vzdělání neznamená to, že člověk ukončí nějakou školu, holt v dnešní době více kdy jindy je třeba celoživotní vzdělávání.

Registrace youtuberů a influencerů u RRTV

Tak tohle naštvalo snad úplně všechny bez ohledu na politickou a názorovou různorodost. Registrace tvůrců obsahu u Rady pro rpzhlasové a televiní vysílání vyvolala jednotnou celonárodní kritiku. Prostě všichni, kdo tvoří nějaký obsah, a vkládají videa nejen na sítě, tedy zmiňovaní youtubeři, influenceři ale třeba také bloggeři by museli u RRTV registrovat. Definice toho, pro koho by to mělo platit, je tak vágní, že by se měl evidovat každý, kdo má kanál na YouTube, Instagramu nebo jiné sociální síti a pravidelně ji plní videi, která jsou rozdělena do nějakých rubrik (katalogizace). Dokonce ani není nutné, aby tím dotyčný nebo dotyčná vydělávali peníze. Tak tohle se hodně nepovedlo.

Dvě ankety - Ceny za svobodu projevu a AI Awards

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) pořádala 20. listopadu společenský večer, na kterém udělovala ceny za svobodu projevu. Koho z nominovaných veřejností porota vybrala? Byl to Petr Drulák, Lukáš Pollert, Jiří Beran a Cecílie Jílková v kategorii jednotlivci. V kategorii organizace si cenu odnesl názorový deník Echo 24, Institut Václava Klause a odborné sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků a specialistů v oboru laboratorní diagnostiky a práce s daty SMIS LAB. Myslím, že ocenění jsou ve správných rukách.

A zase ta umělá inteligence, holt znamení doby. Cílem ocenění AI Awards je vyzdvihnout nástroje a projekty v oblasti umělé inteligence, které v uplynulém roce významně přispěli k rozvoji a využívání této technologie. Cenu letos získala kupříkladu digitální náborářka armády, která ztrojnásobila počet uchazečů o vstup do armády, nebo takzvaný ScioBot k zefektivnění přípravy učitelů na výuku. Cenu za dlouhodobý přínos si odnesl vědec Tomáš Mikolov.

A jaký bude závěr dnešní glosy?

Příští díl pravidelného seriálu "Co měsíc dal" bude již na konci prosince. To proto aby to bylo 12 dílů za příslušný rok a na přelomu roků se pravděpodobně ani nic zásadního s nějakým přesahem nestane. V lednu pak vyjde souhrn "Co rok 2024 dal" a první díl nového ročníku vyjde v únoru, kdy zhodnotím leden.


Anděl Azazel

 

✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦

               Čtěte na AzaNoviny.eu                    

Algoritmy na sítích rozdělují společnost a mají rostoucí vliv - AzaNoviny
Zákaz sociálních sítí pro mladší 16 let schválil australský parlament - AzaNoviny
Americká vláda chce, aby Google kvůli monopolu prodal Chrome - AzaNoviny


Sýrovo česnekové jednohubky - Recepty a vaření
Sýrovo česnekové jednohubky



AzaŽurnál - Blog AzaNovin
AzaŽurnál - Blog AzaNovin

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Návrat do minulosti: Retro trágo aneb dohnívání klasických chatů

Kde zakotví lidé z Lidé.cz?

Jak jsem zvládnul Digitální Garáž od Googlu.

Kdo je Bratříček? Největší spoluvlastník XChatu.

Co se děje s Líbímseti? Konec či začátek konce?

Rozhovor s Grokem

Neuvěřitelné se stalo skutečností (Pokračování 19.11.)

XChat se zbláznil: Kyberšikana podporována Vedením, Bratříček zablokovaný na Facebooku

Jak nevýhodně uzavřít smlouvu.

Notesoo - Spadla klec. Definitivní konec české sociální sítě