Co rok 2024 dal

Co rok 2024 dal

 

 

 

Na začátku minulého roku jsem spustil novou rubriku "Co měsíc dal" ve které každý měsíc glosuji nejzajímavější události, samozřejmě dle mého výběru. A nyní si uděláme takový souhrn za celý rok 2024. Vypíchnu z každého měsíce jednu či více událostí, které stojí za to si připomenout. Ohlednutí za minulým rokem právě začíná..


Co rok 2024 dal

LEDEN

eDoklady aneb Občanka v mobilu

eDoklady byly velkým a nutno říci třaskavým tématem v lednu. Rozjezd této aplikace byla klasika, na jakou jsme si už od státních orgánů a jejich aplikací zvykli - hrůza. Problém nebyl ani tak v aplikaci samotné, jako v tom, že to shodilo celý eGovernment, rozbilo Identitu občana, byl problém s eReceptem etc. Ale o tom jsem tu psal nedávno v článku Týden s aplikací eDoklady. Stáhlo si ji už více jak 217.000 občanů, tudíž se o tom nemá smysl dále rozepisovat. Ale zmínit jsem to v přehledu za leden 2024 musel, to nešlo opomenout :D

ÚNOR

DiPSy - Přihlášky na ŠŠ

Únor nám začal neslavně až blamážně. Tedy nám, předně státu a jeho již slavné přeslavné digitalizaci. Prvního února měl být spuštěn systém pro přihlášky na střední školy DiPSy (Digitální přihlašovací systém). Měl ale dopadlo to jako vždycky. Na webových stránkách DiPSy, kterýžto systém připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), se objevilo v první únorový den toto oznámení „Omlouváme se, spuštění systému bylo odloženo z důvodu opravy funkční chyby a potřeby opakovaného prověření bezpečnosti kvůli většímu zásahu do systému. Systém bude spuštěn po provedení testů.“

Ke spuštění systému nakonec došlo téměř za dva dny, neboť se tak odehrálo v pátečních těžce nočních hodinách 2. února, tudíž krom nočních sov byl pro "normální" lidi k dispozici až v třetí únorový den. K tomu ještě na DiPSy útočili hackeři, naštěstí neúspěšně. I pak měl systém nějaké dílčí nedostatky a chyby, nu ale nakonec se snad ku spokojenosti všech vše stihlo. Ale tak na "kvalitu" digitálních systémů a aplikací v podání státu jsme si už za ty roky zvykli, tudíž vlastně se nedělo nic neobvyklého, co bychom neznali už z minulosti, že.. ovšemže.


Facebook poprvé v historii vyplácel dividendy

Nu Facebook, spíše zastřešující společnost Meta, abych byl přesný. Firma Marka Zuckerberga ve čtvrtém čtvrtletí ztrojnásobila čistý zisk na více než 14 miliard dolarů (zhruba 320 miliard Kč) ze 4,7 miliardy dolarů před rokem. Meta pak uvedla, že svým akcionářům vyplatí čtvrtletní dividendu ve výši 50 centů na akcii.

A když už jsme u toho Facebooku, tak ten slavil v únoru 20 let od svého vzniku. Na jeho historii rok po roce se můžete podívat v přehledu AzaNovin ZDE.

BŘEZEN

Výpadek Facebooku

Výpadek Facebooku je vždy událost, zvláště když některým se v tu chvíli zhroutí svět, jsou jako bez rukou a snad i bez nohou, zachvátí je panika a přepadne úzkost :D Zvlášt když počátkem března nespadnul jen Facebook ale i další služby Mety jako Instagram či Messenger. To už se možná o některé pokoušel i infarkt :D Do toho nefungovala ani napodobenina Twitteru (dnes Síť X) Threads. Nu a před dvěma dny, to už jsme v dubnu, ale aby to mělo návaznost, tak měl celosvětový výpadek zase pro změnu WhatsApp. Holt v cukerném světě se pořád něco děje, pořád něco padá. Tak snad jste si něco přáli.

DUBEN

Hackeři se nabourali do ČTK

Z poslední dekády měsíce dubna mě zaujala informace, kdy se nějací hackeři nabourali do České tiskové kanceláře (ČTK). Tedy nabourali se do zpravodajského webu ČTK zovoucí se České noviny. Uveřejnili tam dva smyšlené články - V jednom měla BIS zabránit pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho, v druhém článku bylo  údajné mimořádné prohlášení ministra Jana Lipavského (Piráti) k tomuto tématu. Tyto dezinformace byly útočníky zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci Českých novin.

Hackeři podle mluvčí ČTK Martiny Vašíčkové prolomili zabezpečení účtu publikačního systému webu České noviny. Zpravodajský servis ČTK, který agentura distribuuje svým klientům, dotčen nebyl. ČTK zprávy z webu v dohledné době odstranila.

KVĚTEN

Google výpadek

Hned první den měsíce května došlo k celosvětovému výpadku některých služeb Google. Jednalo se hlavně o problémy s elektronickou poštou Gmail či nahrávání souborů na Google Drive. Potíže ale byly hlášeny i při použití videokonferenční služby Google Meet, pokusech o připojení ke Chromu, anebo při práci s dokumenty Google. Týkalo se to předně uživatelů v USA, Velké Británii a v Austrálii. Nevyhnulo se to ovšem ani některým částem Evropy a Asie, v Česku byly hlášeny jednotky případů.

ČERVEN

Výpadek České pošty

Začátkem měsíce, přesně 3. června postihl Českou poštu výpadek jejich internetových služeb. Ne nebyli za tím nějací hackeři, jak tomu mnohdy u jiných institucí a firem bývá v poslední době, jednalo se o technickou závadu. Výpadek byl zdatný, páč trval skoro celý den. Výpadek postihl weby České pošty, služby Czech Pointu nebo Balíkovny, ale problémy se promítly i do nedostupnosti Portálu občana a dalších digitálních služeb státu. Nešlo také například na pobočkách koupit elektronickou dálniční známku, zaplatit doručovateli kartou či posílat datové zprávy.

Mimochodem o den později měly problémy ruské státní weby. Tamní výpadek měla mít na svědomí porucha komunikační sítě. Tak ani tady se hackeři nekonali.


Zablokování ČT a Seznam zpráv

Na konci června se Rusko rozhodlo recipročně zablokovat některé weby v EU, v Česku to jsou Česká televize a Seznam zprávy. No, jak víte, Já sem nerad tahám politiku, každopádně kdybych se náhodou ocitl v Rusku, tak by mi to ani nevadilo. Vlastně by mi to nevadilo vůbec, protože ČT i Seznam zprávy normálně i tady bojkotuji, stejně jako třeba Forum 24. Takže pro mě by to nebyla pražádná změna :D

ČERVENEC

Celosvětový výpadek systémů

Tak tohle byla opravdu bomba. V negativním slova smyslu. Jednoznačně největší údálost července. Nejrozsáhlejší IT výpadek v celé historii. Společnosti CrowdStrike se tak hrubě nepovedla aktualizace bezpečnostního sofwaru, že to způsobilo malou a vážnou katastrofu v počítačích Windows. Postihlo to až 8,5 milionů PC. Prostě totální globální kolaps. Problémy měla mnohá letiště i TV stanice. Prostě tohle fakt nechcete, aby se někdy opakovalo.


Zrušení 168 hodin

Toto bylo zase hodně velké téma v naší české kotlině. Ředitel ČT odpískal pořad 168 hodin a nejen Nora Fridrichová z toho dlouho byla na prášky. Taky dobře. Víc se k tomu ani nebudu vyjadřovat, páč bych musel zabřednout i do politiky, a tu na Xglosy, jak víte, prostě netahám, anebo velmi nerad.

SRPEN

Češi už většinou nakupují online přes mobil

On-line objednávky dělají Češi už většinou přes mobil, z celkového počtu objednávek jich Češi 60 % zadají přes smartphone. Obliba tohoto způsobu nakupování se podle společnosti Upgates, která poskytuje řešení pro tvorbu a pronájem internetových obchodů, každoročně zvyšuje. Konstatoval to marketingový manažer Upgates Michal Benatzky. Na posilující trend nakupování z mobilu reagují také samotné e-shopy, které pro tyto účely vyvíjejí či dále rozšiřují vlastní aplikace.

ZÁŘÍ

71% Čechů nesouhlasí se zvýšením poplatků za ČT a ČRo

Není vůbec divu, také s tím naprosto nesouhlasím. Tato čísla, tědy oněch 71% vychází z průzkumu agentury NMS Market Research, který proběhl mezi více než 2500 respondenty. Ukážeme si k tomu u graf. Každopádně Já bych poplatky zrušil úplně. A také bych zrušil Českou televizi, tedy její podstatnou část a zachoval jen to, co nejsou schopné pokrýt soukromé stanice. Anebo bych ČT zestátnil, tak jako na Slovensku a placena by byla ze státního rozpočtu. A taky bych učinil poměrně razantní změny uvnitř této propagandistické hlásné trouby. Nu, tím bych toto téma asi uzavřel, páč rozepsat se, tak to by byl mega giga román. Ještě snad řeknu, že ČT vůbec nesleduji. Vlastně nemám ani televizi, a to už dosti dlouhý čas, páč ji považuji za naprosto zbytečný a nepotřebný přístroj.


Śéfem českého Googlu Štrupl

Celých dlouhých 18 let vedla pobočku Googlu v Česku Taťána Le Moigne. Nu, bylo asi načase už vystřídat, tak se šéfovského kormidla ujme František Štrupl, který do té doby vedl obchodní tým pro maloobchod. František Štrupl vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově v Praze a před nástupem do Googlu působil v H1.cz, přední české agentuře věnující se výkonnostnímu marketingu. Novou pozici vnímá jako jedinečnou šanci dále podporovat české firmy v jejich digitálním rozvoji a nyní také při zavádění umělé inteligence (AI).

ŘÍJEN

Pařani hrají v průměru 25h/týden

Nevím jak vy to máte s hraním her, Já už jsem toto pole celkem dávno opustil. Nemám na to čas, a tak nějak už mi to nic nepřinášelo a s mým "pokročilým věkem" :D už mě to prostě a jednoduše přestalo bavit. Naštějstí jsou tu jiní borci, kteřý "můj výpadek" hravě nahradí. Takže vězte, že této zábavě se aktivní hráči věnují v průměru 25 hodin týdně. A jaké jsou nejhranější hry?  League of Legends a World of Warcraft. Ono se ale nic nemá přehánět, holt všeho s Mírou, teda ne se mnou, s mírou, že.. ovšemže. Mezi tzv. potenciální rizikové hráče spadá asi 2,5% lidí.

LISTOPAD

Registrace youtuberů a influencerů u RRTV

Tak tohle naštvalo snad úplně všechny bez ohledu na politickou a názorovou různorodost. Registrace tvůrců obsahu u Rady pro rpzhlasové a televiní vysílání vyvolala jednotnou celonárodní kritiku. Prostě všichni, kdo tvoří nějaký obsah, a vkládají videa nejen na sítě, tedy zmiňovaní youtubeři, influenceři ale třeba také bloggeři by museli u RRTV registrovat. Definice toho, pro koho by to mělo platit, je tak vágní, že by se měl evidovat každý, kdo má kanál na YouTube, Instagramu nebo jiné sociální síti a pravidelně ji plní videi, která jsou rozdělena do nějakých rubrik (katalogizace). Dokonce ani není nutné, aby tím dotyčný nebo dotyčná vydělávali peníze. Tak tohle se hodně nepovedlo.

PROSINEC

Bitcoin poprvé přes 100.000 USD

A u prachů zůstaneme. Začátkem prosince se nejznámější kryptoměna Bitcoin dostala přes 100 tisíc amerických dolarů. Bitcoin dosáhl rekordní hodnoty nad 100 tisíc USD jen několik hodin poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump oznámil, že do čela americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) chce jmenovat Paula Atkinse, který je podle agentur považován za zastánce kryptoměn. Pak to ještě stoupalo ale ke konci roku je aktuální kurz někde před 93 tisíc. Uvidíme jak se Bitcoinu bude dařit příští rok 2025.


Musk prvním člověkem s majetkem přes 400 mld. USD

Majitel jiné sociální sítě X (dříve Twitter), a dalších firem jako Tesla či SpaceX, se stal prvním člověkem na světě, jehož majetek činí více než 400 miliard dolarů. A světe div se, anebo nediv se, zase v tom má prsty Trump. Od vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách hodnota Muskova majetku vzrostla o 66 %. Teda dneska je to fest o prachách, že.. ovšemže.

A jaký bude závěr dnešní glosy?

Nu, nevím, jestli jsem ve svém celoročním výběru nebyl až moc negativní, každopádně určité výpadky jsou vždy celospolečenskou událostí. Celým rokem se samozřejmě nesl fenomén umělé inteligence (AI) a myslím, že to bude pokračovat i letos a v letech následujích. Tady bych připomněl můj nedávný rozhovor s Grokem z dílny xAI. Samozřejmě i v roce 2025 bude Elona Muska patrně všude plno.

Druhý ročník úspěšné série "Co měsíc dal" se rozjede v únoru, kdy zhodnotím lednové události. Grafika úvodního obrázku zůstává stejná, jen se změní rok a barva písma a rámečku. Vítejte v roce 2025 :)


Anděl Azazel


✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦

               Čtěte na AzaNoviny.eu                    

Trump vyzval soud, aby pozastavil zákon, jenž by mohl zakázat TikTok - AzaNoviny
Dark web a darknet trh – Předpovědi vývoje pro rok 2025 - AzaNoviny
K Novému roku si lidé opět přáli hlavně on-line - AzaNoviny

Perkelt z králíka - Recepty a vaření
Perkelt z králíka


AzaŽurnál - Blog AzaNovin
AzaŽurnál - Blog AzaNovin

Komentáře

Mohlo by Vás zajímat

Návrat do minulosti: Retro trágo aneb dohnívání klasických chatů

Kde zakotví lidé z Lidé.cz?

Jak jsem zvládnul Digitální Garáž od Googlu.

Kdo je Bratříček? Největší spoluvlastník XChatu.

Co se děje s Líbímseti? Konec či začátek konce?

Rozhovor s Grokem

Neuvěřitelné se stalo skutečností (Pokračování 19.11.)

XChat se zbláznil: Kyberšikana podporována Vedením, Bratříček zablokovaný na Facebooku

Jak nevýhodně uzavřít smlouvu.

Notesoo - Spadla klec. Definitivní konec české sociální sítě