Co měsíc dal - Březen 2024
Po měsíci si opět pojďme zrekapitulovat jakýže ten uplynulý měsíc byl. Ve třetím pokračování stále nové a pravidelné série "Co měsíc dal" malá změna - minulé dva díly vycházely tady na Xglosách vždy ke konci příslušného měsíce, od teď se tu budou objevovat až začátkem následujícího měsíce, to abych do nich mohl zahrnout i události, ke kterým došlo na úplném konci měsíce příslušného.
Výpadek Facebooku
Výpadek Facebooku je vždy událost, zvláště když některým se v tu chvíli zhroutí svět, jsou jako bez rukou a snad i bez nohou, zachvátí je panika a přepadne úzkost :D Zvlášt když počátkem března nespadnul jen Facebook ale i další služby Mety jako Instagram či Messenger. To už se možná o některé pokoušel i infarkt :D Do toho nefungovala ani napodobenina Twitteru (dnes Síť X) Threads. Nu a před dvěma dny, to už jsme v dubnu, ale aby to mělo návaznost, tak měl celosvětový výpadek zase pro změnu WhatsApp. Holt v cukerném světě se pořád něco děje, pořád něco padá. Tak snad jste si něco přáli.
TikTok v USA
Ve Spojenýách státech se snaží zakázat TikTok. Sněmovna reprezentantů 13. března po zrychleném projednávání přijala návrh, který by umožnil v USA zakázat tuto čínskou aplikaci. Je to první ale základní krok. Panuje obava, že platformu skrze čínského majitele kontroluje Peking a může ji zneužívat proti Američanům. Sociální síť označila návrh za protiústavní, podobně jako někteří zákonodárci i experti. Do toho se přidal Donald Trump, který řekl, že na TikToku je spousta lidí, kteří to milují a spousta malých dětí, které se bez něj zblázní. Ale hlavně pronesl "„Bez TikToku můžete udělat Facebook větší a já považuji Facebook za nepřítele lidu“
Výpadek McDonald’s
Žijeme v digitálním věku, no a tak když něco vypadně a spadne, tak je to velké a husté. Americký fastfoodový řetězec měl v půlce března výpadek počítačového systému. Zasáhlo to Hongkong, Japonsko, Austrálii či Nový Zéland, nebyly ušetřeny ani některé země v Evropě. Většinou šlo o to, že nešlo zadat objednávky přes mobilní aplikaci, anebo nefungovaly samoobslužné kiosky. Jestli se tady v tom případě někdo hroutil, že nebude mít "sekačku" v housce a hranolky, to fakt netuším :D
Ceny a anticeny
Tady se zmíním hned o dvou záležitostech, které v měsíci březnu proběhly, a o kterých jsem psal i přímo zde na Xglosách. Takže jen stručně a informativně, více si můžete přečíst v mých článcích. Big Brother Awards uděloval jako každý rok Anticeny pro největší slídily. Nejzajímavější byla kategorie Úřední slídil, kde "vyhrála" Policie. Také jsem se v článku vrátil k minulému ročníku, abych připomenul, že Slídila si odnesl můj oblibený Seznam :D
Druhý projektem bylo udělování cen za svobodu projevu. Byly spuštěny zatím nominace pro veřejnost. Celé to organizuje SOSP, tedy Společnost pro obranu svobody projevu.
A jaký bude závěr dnešní glosy?
Zakončím to takovou zajímavostí a srovnáním Čechů s Evropou ohledně používání netu. Nevedeme si vůbec špatně, internet v Česku používalo 92 % lidí, což je lehce nad průměrem EU. A dokonce jsme v míře osvojení si základních i pokročilých digitálních dovedností byli nad evropským průměrem. Takže jsme netoví lidé co nejsou úplné lamy. A to je fajn. Tak končíme zase pozitivně. A to je taky fajn.
Anděl Azazel
✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦
Kuřecí řízky v sýrovém kabátku |
AzaŽurnál - Blog AzaNovin |
Komentáře
Okomentovat
Děkujeme za komentář :)
XGLOSY